Selasa, 03 Januari 2023

Diamond Has A Density Of 3 52 G/ml


Diamond Has A Density Of 3 52 G/ml

what is the density of diamond that has a mass of 70g and volume of 20cm³​

Daftar Isi

1. what is the density of diamond that has a mass of 70g and volume of 20cm³​


Jawaban:

density = mass/ volume = 70g/20 cm³ = 3,5 g/cm³


2. 1. A cube has length of 7 cm a width of 8 cm and a height of 2 cm. What is its volume? 2. The density if aluminum is 2.7 g/ml. If the aluminum has a volume of 20 ml, what is the mass of the aluminum? 3. A marble has a volume of 20 ml. It also has a mass of 10g. Calculate the density of the marble. Tolong sertakan cara mengerjakannya


1. its volume = 7 × 8 × 2
= 112 cm

2.mass = the density × volume
= 2,7 g / ml × 20 ml
= 54 gram

3.the density= mass / volume
= 10 / 20
= 0,5 g / ml

semoga bermanfaat

3. If 5 litres of a liquid has a mass of 850 g what is the density of the liquid in g/cm³


Jawaban:

0,17 g/cm^3

Penjelasan:

mass = 850 g

volume = 5 litres = 5.000 cm^3

density = mass/volume

= 850/5.000

= 0,17 g/cm^3


4. An alloy is made by combining 900 g of copper with 400 g of iron. If the densityof copper is 9 g/cm and density of iron is 8 g/cm', what is the density of the alloy?(assume that the volume of each metal does not change during mixing.)​


ρ(cop) = 9 gr/cm³

ρ(iron) = 8 gr/cm³

ρ = m/Vol

Vol = m/ρ ~ constant!

ρ' = ρ(cop) + ρ(iron)

= 9 + 8

= 17 gr/cm³ ~ 17 × 10³ kg/m³ ✓✓


5. A measuring cylinder has a mass of 120 g when empty. When it contains 50 cm3 of a liquid, the total mass of the measuring cylinder and the liquid is 160 g. What is the density of the liquid?


Mass of cylinder (empty) = 120 gram

Mass of cylinder (with liquid) = 160 gram

Volume of liquid = 50 cm³

Density of the liquid (ρ) = ?

Answer:

Find the mass of liquid

With liquid - Empty

= 160 gram - 120 gram

= 40 gram

So, the mass of the liquid is 40 gram

Find the density of the liquid

[tex]\rho=\frac{mass}{Volume} \\\rho=\frac{40\ gr}{50\ cm^3} \\\rho=\frac{40}{50}\ gr/cm^3 \\\rho=\frac{4}{5}\ gr/cm^3 \\\boxed{\rho = 0,8\ gr/cm^3}\\or\\\boxed{\rho = 800\ gr/cm^3}\\[/tex]

Hope it helps :)


6. PRACTICE EXAMPLE B: A 11.3 mL sample of CH3OH (d = 0.793 g/mL) is dissolved in enough water to produce 75.0 mL of a solution with a density of 0.980 g/mL. What is the solution concentration expressed as (a) mole fraction H20; (b) molarity of CH2OH; (c) molality of CH4OH?​


Jawaban:

Take a 1.0 L volume of the solution

This will have mass = 980 g

It will contain 11.3 mL/ 75 mL solution * 1000 mL/L solution = 150.67 mL CH3OH

Mass of CH3OH = 150.67 mL * 0.793 g/mL = 119.5 g

Solution is therefore 119.5 g CH3OH + (980 g - 119.5 g) = 860.5 g wtaer

molar mass CH3OH = 32 g/mol

Mol CH3OH = 119.5 g / 32 g/mol = 3.73 mol in 860.5 g H20

Mol in 1000 g H20 = 1000 g H20 / 860.5 g H20 * 3.73 mol = 4.33 mol in 1.0 kg water

Molality = 4.33 m

Calculate mol fraction :

CH3OH = 4.33 mol

H20 = 1000 g / 18 g/mol = 55.55 mol

Total moles = 59.88 mol

mol fraction CH3OH = 4.33 mol / 59.88 mol = 0.072

Mol fraction H20 = 55.55 mol / 59.88 mol = 0.928

mol fraction has no units. Sum of mol fractions = 1.0

Penjelasan:

SEMOGA MEMBANTU MU

SEMOGA MEMBANTU MUJADIKAN JAWABAN SAYA SEBAGAI TERBAIK DAN TERCERDAS


7. A solution of H2SO4 with a molal concentration of 8.010 m has adensity of 1.354g/mL. What is the molar concentration of thissolution?​


Answer with explanation:

You are given a solution of sulphuric acid with a molal concentration of 8.010 m and its density is 1.354 g/mL.

And we also know that the molar mass of sulphuric acid which is 98.079 g/mol.

◈ ◈ ◈

With the known datas, we work out the molar concentration in mol/L.

◈ ◈ ◈

The relation between molarity, molality and density is described within the following equation.

[tex]\frac{1}{m} = \frac{d}{M}-\frac{Mr}{1000}[/tex]

Where,

Density (d) = 1.354 g/mL

Molecular mass of solute (Mr) = 98.079 g/mol

Molality (m) = 8.010 m

Molarity (M) = ... mol/L

◈ ◈ ◈

So then,

[tex]\frac{1}{8.010\ m} = \frac{1.354\ g/mL}{M}-\frac{98.079\ g/mol}{1000}[/tex]

[tex]0.1248\ m = \frac{1.354\ g/mL}{M}-0.098079\ g/mol[/tex]

[tex]\frac{1.354\ g/mL}{M} = 0.098079\ g/mol+ 0.1248\ m[/tex]

[tex]\frac{1.354\ g/mL}{M} = 0.222879\ g/mmol[/tex]

[tex]M = \frac{1.354\ g/mL}{0.222879\ g/mmol}[/tex]

[tex]M = 6.075\ mol/L[/tex]

◈ ◈ ◈

Therefore, the molar concentration of said acid solution is 6.075 mol/L.

◈ ◈ ◈

~I hope this helps you~


8. eCalculate the pressure at the bottom of an oil storage tank of depth 2.50 m. The oil has a density of 980 kg/m3 andg= 10 m/s?​


Jawaban:

980 kg/m3 . 10 m/s2 . 2.50 m

= 24,500 Pa

= 24,5 kPa


9. A bar of gold has a mass of 3,8 kg. If the density of gold is 19 g/cm3, what is the volume of the gold?


Penjelasan:

so, the bar of gold has a mass : 3,8 kg ⇒ 3800 g

and the density of gold is : 19 g/cm³

this is the formula : Volume = mass / density

   V = 3800 g / 19 g/cm³

   V = 200 cm³

the answer is : V = 200 cm³


10. the metal uranium has a density of 19g/cm pangkat 3 ...what is the mass of a block of uranium with a volume of 21,5 cm pangkat 3...


massanya adalah = 21,5 x 19 g = 408,5 gramm=ro×v
=19×21,5
=408,5 g
=0,4085 kg

11. The principal solute in vinegar is acetic acid (CH3COOH).If a sample of vinegar has 5.5% w/w acetic acid and a density of 1.006 g/ml, what is the molarity of acetic acid?​


Penjelasan:

Zat terlarut utama dalam cuka adalah asam asetat (CH3COOH). Jika sampel cuka memiliki asam asetat 5,5% b / b dan densitas 1,006 g / ml, berapakah molaritas asam asetat?


12. What is the density of a substance that has a volume of 5,5 cm3 and a mass of 10g?


Jawaban:

1,81 g/cm³

Penjelasan:

Density=Mass/Volume

            =10/5,5

            =1,81 g/cm³

Density=Massa Jenis

Mass=Massa

Volume=Volume


13. A metal cube of side 1 cm has a mass of 100 g. Calculate the density of the metal cube in gm/cm3 and in kg/cm3


Jawab:10g

Penjelasan dengan langkah-langkah:


14. A solid pentagonal pyramid has a mass of 5000 g. It is made of material with a density of 6 g.cm3. given that the base area of the pyramid is 30cm2, find its height


Jawaban:

30cm2 =( 1/2 x 6 )x t

30 cm² = 3 x t

t = 30/3

t = 10


15. An object has a mass of 10 grams and volume of 2mL. What is the density of the object


Jawaban:

ro(density)=m:v

10:2=5

Penjelasan:


16. a metal cube of side 1 cm has a mass of 100g. Calculate the density of the metal cube in:a. g/cm³b. kg/cm³​


Jawaban:

kubus logam dengan sisi 1 cm memiliki massa 100g. Hitung massa jenis kubus logam di:

a. g / cm³

b. kg / cm³

diket

r kubus= 1cm

m=100g

cari volume kubus

v kubus = s x s x s

= 1 x 1 x 1

= 1 cm³

ρ=m/v

a.dalam g/cm³

ρ=100/1cm³

=100 g/cm³

b. dalam kg/cm³

ubah satuan masa dari g ke kg

100g =0,1kg

ρ=m/v

=0,1kg/1cm³

=0,1 kg/cm³


17. steel block has mass 40 g it is in the form of a cube each edge of the cube is 3 cm long so what is the density​


Jawaban:

1.481g/cm³

Penjelasan:

density = mass/ volume,

volume of cube is s³

mass = 40 g

v = 3.3.3= 27 cm

density = 40/27

            = 1.481 g/cm³


18. Calculate the density of mercury if 500cm³ has a mass of a 6.60kg. give your answer om g/cm³


Mercury density = mass : volume
6.60 kg = 6.600 g
= 6.600 : 500
= 13,2 g/cm^3


Sorry if i wrong

19. A cube of copper has a mass of 600kg. copper has a density of 9.3g/cm³. Calculate the length of each side of the cube to the nearest mm.​


This is how you solve it

volume = 600.000 / 9,3 (we make 600 kg to 600.000 g because the density use gram to)

Volume = 64.516 cm³ (approximately)

Lenght = 254 cm

Lenght = 254,0 mm


20. The density of carbon tethacholride is 1.59 g/ml. Calculate the volume of 26.4 grams of the liquid.tolong dijawab besok dikumpulkan


V= m/d
= 26,4/1,59
= 16,604 ml3 ( ml pangkat 3 )

Video Terkait Topik Diatas


0 komentar:

Posting Komentar